Přeskočit na obsah

Bazar

Jedná se o místo v rámci prostředí RM, kde poskytujeme věci, které již nepotřebujeme, neuplatníme, či pro ně nemáme místo pro uskladnění atp. Jde také o věci, které pouze „zachráníme“ (popřípadě opravíme), neboť nám přes jejich potenciál a užitnost přijde líto nechat je ležet v příkopu, popelnici, či smetišti a někomu by mohly ještě dobře posloužit, ale nemáme v zájmu je sami využívat. Je to místo, kde inzerujeme takové věci, a kde také inzerujeme věci od lidí, kteří se chtějí v principu fungování RM a samotného bazaru také zapojit. 

Funguje to tak, že danou věc zkrátka poskytneme, jako je tomu vždy v případě RM, zdarma. Ovšem možnost investování do projektů a samotného RM ponecháme. Tedy opět jde o stejný princip jako vždy, kde cenovka na dané věci je „zdarma“, ovšem je tam ještě cenovka druhá, která nemá se samotnou věcí nic společného a hovoří o tom, že pokud by chtěl člověk investovat cokoliv ve prospěch RM, pak tu možnost pochopitelně má. Nehodláme takové věci dražit, ani poskytovat ve prospěch nejvyšší nabídky. Chceme, aby i tato oblast RM plnila svojí roli smysluplnosti a obohacení našeho společného okolí prostřednictvím RM. Jde nám tedy o to, aby daná věc dobře sloužila člověku, se kterým prostředí RM dobře rezonuje, nikoliv o zisk. Pokud se někdo na základě poskytnutých věcí rozhodne investovat do prostředí RM v podstatě cokoliv, nechť taková investice nabývá podstaty, že tak člověk činí, protože sám chce a dává mu to smysl, nikoliv proto, že se chce „odplatit“ za poskytnutou věc.

Kdokoliv má nějakou věc, kterou by chtěl v rámci bazaru RM poskytnout, není třeba nám tuto věc vozit (nemáme skladovací prostory), ale stačí, když nám pouze pošle fotku, popis a adresu k vyzvednutí zájemcem (pakliže se se zájemcem nedohodne na zaslání poštou např.). Pakliže má kdokoliv zájem o nějakou věc z bazaru, stačí tedy kontaktovat RM a o danou věc projevit zájem, investovat (natož platit) není povinen, věc je zdarma, ale pokud investovat člověk chce, pak tu možnost má a může tak činit jakoukoliv formou přímo do RM. V každém případě tedy investice od takového člověka směřuje ve prospěch RM, (tedy i pokud takovou věc bude inzerovat člověk, který nemá s RM nic společného), který s takovou investicí naloží podle svého uvážení v rámci projektů obohacujících naše společné okolí. Může se tedy investovat jakoukoliv formou a detaily pak řešit osobně s RM. Pochopitelně aby někdo mohl získat nějakou věc z bazaru, musí opět splnit veškeré podmínky spolupráce, které souvisí s principy spolupráce s RM. Pokud chce člověk do bazaru RM něco věnovat, pak takové splnění není nutností, ale je letmo doporučené.

Vzhledem k tomu, že „komunita“ lidí, se kterými RM rezonuje se rozrůstá jen velice pomalu (což je žádoucí a přirozené), ani bazar nebude zprvu příliš efektivní, proto pokud nenajdeme v určitém časovém horizontu zájemce o danou věc z řad lidí, se kterými prostředí RM rezonuje, darujeme takovou věc přes klasické inzertní portály zdarma, tak jako jsme to dělali doposud (bez nutnosti, aby zájemce plnil jakékoliv podmínky spolupráce RM). Z praxe ovšem vyplývá, že na jednu nabídnutou věc zdarma na klasickém inzertním portálu přichází desítky emailů od různých zájemců. Ponecháváme si tedy vždy možnost výběru a neposkytujeme takovou věc hned vždy prvnímu zájemci. I když taková věc totiž nebude sloužit v rámci prostředí RM nebo lidem, se kterými RM rezonuje, stále chceme zachovat co nejvyšší pravděpodobnost, že bude taková věc sloužit smysluplně. Proto námi inzerované věci „visí“ v nabídce delší dobu, i když jsou zdarma a je na ní více zájemců většinou od první minuty. Proto není třeba spěchat, pokud má kdokoliv zájem o danou věc, neboť je taková nabídka doplněna vždy o termín uzávěrky a je jedno jestli žádost přijde minutu po zveřejnění, či několik dní. Proto někdy nabízíme zdarma i velice hodnotné věci, ale výměnou za příběh, který daný zájemce pošle na email. Z těchto emailů pak vybereme ten, který s námi rezonuje nejvíce, v žádném případě ten, ve kterém je nám nabídnuto nejvíce peněz, a uplatit se nás snaží lidé opravdu často. Nechceme podporovat různé překupníky, šmelináře a prospěcháře atp.

Také takové věci (které neudáme v rámci lidí, se kterými RM rezonuje) budeme nabízet na vlastních stránkách či profilech sociálních sítích a pokud se na ně nebude vztahovat nutnost dodržení podmínek spolupráce, tak u takových inzerátů bude zmíněno. V případě tedy, že je u inzerátu zmíněno, že se na takový inzerát plnění podmínek nevztahuje, člověk takové podmínky plnit nemusí, ale musím podotknout, že pochopitelně může, ale jejich plnění není povinné, pouze opět letmo doporučené.

PS: Pokud se člověk rozhodne pro investice jakéhokoliv charakteru ve prospěch RM, v rámci posloupnosti na základě využívání služeb „bazaru“, pak opět nezáleží na tom, kdy k takové investici dojde. Oproti klasickému komerčnímu systému, je tedy rozdíl v tom, že nejen že člověk není povinen platit, ale pokud se rozhodne k „platbě“, pak je jedno, jestli tak učiní při převzetí, nebo desítky dní (týdnů / roků) „PO“.

Galerie věcí, které jsou aktuálně v bazaru/půjčovně dostupné zde:

Galerie – Bazar/půjčovna RM

Facebook – Bazar RM (cena zdarma/dobrovolná)