Přeskočit na obsah

Život v autě

Je tomu už několikátý rok, co žiji v autě. Nikoliv však v České republice (kromě nějaké doby v pandemickém období), a právě proto bych rád utvořil určitý prostor pro sdílení informací, typů a nápadů, neboť se do ČR přeci jenom často vracím. Nicméně se jedná o prostor věnovaný pouze „oboru“, který je mě blízký, a pouze tomu, ve kterém se pohybuji, a tedy: nomádský život v autě v rámci Putování (v tom nejširším smyslu slova, jaký tento výraz může mít v rámci prostředí RM), nikoliv turistice či cestování. Nejsem cestovatel ani turista a ani jedna z těchto domén mi není nikterak blízká, přesto však putuji v rámci několika zemí Evropy, nikoliv však za „cestováním“ nýbrž vždy za určitým smyslem tak, aby z jakékoliv cesty plynuly našemu okolí pouze benefity.

Pro nadšené cestovatele a turisty je vytvořeno velké množství nejrůznějších prostorů na nejrůznějších místech, nikoliv však primárně tento prostor, o kterém hovořím. To neznamená, že se nemůže v některých bodech, místech, diskuzích, sdílení tento (nomádský/putovací) prostor protnout s prostorem „cestovatelským či turistickým“, ba naopak věřím, že se dokonce mohou navzájem obohatit.

Tento prostor je primárně orientován na Českou republiku, a to hned z několika důvodů. V první řadě je to v rámci sdílení a vzájemného obohacení. Nemám totiž s životem v autě v ČR velké zkušenosti, ale především z té malé zkušenosti, kterou mám, je nad mírů jasné, že poutníků a nomádů, kteří žijí v autě, je v ČR pomálu. Druhou věcí, které jsem si všiml, je v ČR téměř nulové „zázemí“ (infrastruktura, možnosti, organizace), pro takový život.  Tím spíše bych rád utvořil alespoň nějaký prostor, ke sdílení informací. Za další je tento prostor orientován na ČR, protože v některých ostatních zemích by byl takový prostor zbytečný, neboť je takového prostoru spousty. Když jsem před pár roky začal objevovat tento svět (nomádský), měl jsem výhodu právě proto, že tomu nebylo v ČR, ale ve FR. Téměř na každém rohu, plácku, parkovišti atp. je možné potkat nomády, hipíky, pankáče atp., kteří žijí v autech. Mohl jsem se kdykoliv, kohokoliv na něco zeptat, sdílíme typy, nápady a informace (na co si dát v dané oblasti pozor, jak se hodí dovybavit auto, kde se dají efektivně doplnit zásoby, voda, energie mnohdy zdarma atp.), mnohdy se sdílí i nářadí, náčiní, zásoby atd., ale také klidně čas v rámci společných večerů u ohně s muzikou atd.  Nehledě na to, že infrastruktura např. ve FR vyloženě přeje lidem, kteří žijí v autě. (putují, cestují atp.) Navíc existuje nespočet aplikací, a jiných vymožeností, které život v autě nejen ulehčují, ale mnohdy také vyloženě umožňují, a které jsou kompatibilní s rozvinutou infrastrukturou. V ČR je mnohdy vůbec problém najít místo, kde se dá zaparkovat, načepovat voda či dobít baterie.

To je jen několik málo důvodů, proč přemýšlím o utvoření takového prostorou. Jde ale také o to, že ČR není úplně vhodnou destinací pro začátečníky (poutníky/nomády), co se života v autech týká. (Co se týká putování s batohem a pěšky, ne že by to v ČR nešlo, ale kdoví jaká hitparáda to v přístupu k poutníkům také není. Nicméně tomu se věnuje/bude věnovat jiná pasáž v rámci RM).  To ovšem neznamená, že by nešlo začínat v ČR, a právě třeba takovýto prostor může být takovýmto „začátečníkům“ nápomocen.

Nicméně prozatím se nebudu v rámci tohoto prostoru nějak výrazně angažovat či tvořit nějaký speciální obsah. Prozatím chci pouze zasadit semínko a nechat ho žít svým životem. Uvidíme, zda takový prostor bude vůbec někoho zajímat či lákat.  Jednou uvidíme, zda třeba do budoucna nebude na toto téma vytvořen nějaký samostatný (větší) projekt, v rámci RM.

Prozatím „nabízím“ prostor třeba ke sdílení informací, nápadů, typů či k diskuzi v rámci sociálních sítí, na kterých je RM či já (velice málo) aktivní, kde se můžeme potkat, poradit si či se vlastně třeba i poznat. Zejména na Facebooku: Život v autě, či v „Poutní místa“ RM

PS. Po většinu času žiji v autě sám anebo (kromě Rustyho) s malým Frenkým, kterého jsem tak trochu „adoptoval“, a který se mnou často „putuje“ někdy i celé měsíce, a to i v zahraničí. To jen pro zajímavost pro ty, které by zajímalo, jaké to je žít v autě s dítětem školního, či předškolního věku.

Pozn.

Tento prostor není součástí prostředí RM, ale vnější prostor utvořen pouze k diskuzi a sdílení informací na konkrétní téma.

Jan